1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-04-01, 18:22   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
W karcie informacyjnej nie znalazłam informacji dotyczącej stopnia zaawansowania choroby (w skali I-IV)

W badaniach stwierdzono przerzuty odległe: w piersi i w wątrobie. Jest to zatem IV st. zaawansowania raka płuca.

kochamswojąmamę napisał/a:
Może należało by podać chemioterapię w połączeniu z radioterapią??

Nie, przerzutów odległych nie napromienia się - z wyjątkiem radioterapii paliatywnej w przypadku bolesnego i/lub zagrażającego złamaniem patologicznym przerzutu do kości oraz przerzutów do mózgu.

W tym wypadku (Twojej mamy) ewidentnie wskazana jest samodzielna chemioterapia.

kochamswojąmamę napisał/a:
czy mamy jeszcze szansę na wyleczenie?

Bardzo mi przykro... niestety nie.

Obecnie celem nadrzędnym jest zadbanie o jakość życia chorej, być może również o wydłużenie czasu przeżycia. Szczególnie w tej pierwszej kwestii, jakże ważnej, można zrobić naprawdę wiele.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-04, 11:54   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Błąd leży po stronie operatora (torakochirurga).
Do badania pobrano 6 węzłów, jednakże jedynie z 2 grup (5 - węzły podaortalne i 6 - w. przyaortalne). Nie pobrano w ogóle węzłów chłonnych wnęki.

Standard: limfadenektomia (wycięcie węzłów chłonnych) powinna objąć co najmniej 3 grupy węzłowe (w tym koniecznie węzły chłonne wnęki płucnej oraz śródpiersia). Pobiera się minimalnie 6 węzłów.

Wygląda na to, że prawdopodobnie w węzłach chłonnych wnęki był już przerzut (nie pobrano ich do badania histpat.).
W tej sytuacji najpewniej pierwotny stopień zaawansowania choroby był znacznie wyższy (być może T2N1MX, a więc IIA), co byłoby wskazaniem do chemioterapii uzupełniającej.
Tak się jednak nie stało. Czy onkolog konsultujący mamę po otrzymaniu przez Was wyniku badania histopatologicznego materiału operacyjnego nie rozważał chemioterapii uzupełniającej ze względu na niekompletną limfadenektomię?

Powyższe trochę a propos rozważań jak mogło tak szybko dojść do wznowy węzłowej, którą najprawdopodobniej mamy.

kochamswojąmamę napisał/a:
Jakie są rokowania w tym przypadku?

Jeśli rzeczywiście mamy wznowę węzłową (przytoczony opis TK niestety za tym przemawia) to trzeba rozpocząć chemioterapię. Niestety obecnie będzie ona miała rolę paliatywną - tj. mającą wydłużyć czas przeżycia chorej i poprawić jego jakość poprzez oddalenie w czasie objawów wynikających z dalszej progresji.

» Rokowanie w nieoperacyjnym, niedrobnokomórkowym raku płuca «

Zaznaczam, że powyższe wnioski opieram na opisie aktualnego badania TK klatki piersiowej sporządzonym przez radiologa. Być może warto byłoby raz jeszcze przejrzeć płytkę z badaniem (raczej polecam opinię dobrego torakochirurga niż onkologa klinicznego w tym zakresie) i porównać do poprzedniego TK (może być to TK przedoperacyjne - jeśli takie było wykonane ostatnio, to nie ma znaczenia).
pozdrawiam ciepło.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-04, 12:32   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Konieczne jest pilne wykonanie bronchoskopii.
Pulmonolog powinien dać skierowanie do torakochirurga, który wyznaczy termin i wykona w/w badanie.

kochamswojąmamę napisał/a:
czy powinnam interweniować i pomóc mamie znaleźć dobrego specjalistę? Nie chcę jej na razie niepokoić.

Nie było by sensu niepokoić mamy bezzasadnie.
Niestety w tej sytuacji są podstawy - niepokoi bowiem sam opis tomografii komputerowej.

W przypadku nowotworu złośliwego czas = szansa na dalsze życie, zatem nie zwlekajcie.

absenteeism napisał/a:
z pewnością konieczna jest tu dalsza diagnostyka, bo pewności żadnej nie ma.

Tak jest. Nie ma pewności, ale jest ryzyko, i to spore.
Trzeba czym prędzej nowotwór potwierdzić (i leczyć) lub wykluczyć.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group