1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Jolana

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-01-24, 14:49   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
Proszę o radę co robić - mama jest po pierwszym wlewie - schemat PN.
Minęło kilka dni a ona jest nadal bardzo osłabiona, wymioty wystąpiły bardzo szybko i długo się utrzymywały.

Tak już jest.
Wymioty, nudności pojawiają się już w pierwszej dobie chemioterapii. I mogą trwać nawet do tygodnia. W kolejnych czterech pięciu dniach stają się coraz słabsze. Na te objawy trzeba szybko reagować, żeby nie doszło do psychicznego uwarunkowania: chemia=> wymioty. Wiem o czym piszę. Właśnie tak miałam. Jak tylko wchodziłam na oddział dzienny chemioterapii to tak reagowałam - przed podaniem kolejnego cyklu chemii.
Problem obgadałam z moją panią doktor.

Na godzinę przed podaniem cytostatyków przyjmowałam EMEND i następnie przez dwa kolejne dni. EMEND działa na silnie emetogenną ( czyli wywołująca ostre wymioty ) chemioterapię. Oprócz tego Zofran 2x dziennie 8 mg i dodatkowo doraźnie Torekan w czopkach. Taki miałam schemat leczenia tych dolegliwości...


kochamswojąmamę napisał/a:
Mama nie ma apetytu, boli ją żołądek, dziś już nerki, ma nadal odruchy wymiotne.

Chemioterapii towarzyszy im często brak apetytu i również upośledzenie smaku. Ogólnie obowiązuje zasada - chory może jeść wszystko na co ma ochotę. Na żołądek można poprosić lekarza aby przepisał lub zaproponował jakąś osłonkę.


kochamswojąmamę napisał/a:
Jakimi preparatami mogę wzmocnić jej organizm?

Podczas leczenia onkologicznego bez porozumienia z lekarzem nie wolno samodzielnie podawać żadnych preparatów, ponieważ mogą spowodować różne do przewidzenia reakcje np. osłabić działanie cytostatyków, lub nasilić ich niepożądane działanie...
Najlepiej spożywać przyswajalne witaminy znajdujące się w naturalnych warzywach i owocach. W tym okresie potrzebna jest zwiększona ilość białka. Białko ( jako materiał budulcowy komórek i tkanek ) ulega zniszczeniu podczas leczenia. Musi być więc intensywnie odbudowywane. Najlepsze białko to białko pełnowartościowe – pochodzące z mięsa, zarówno białego, jak i czerwonego..


kochamswojąmamę napisał/a:
Szukam sprawdzonego sposobu, co jej podać do jedzenia, czy soki z surowych owoców są wskazane czy lepiej je ugotować?
Mama nie przyjmuje posiłków - czasem zje banana, budyń i na tym koniec.

Co do owoców - to najlepiej podawać bez skórki i pestek ( na surowo). Warzywa i owoce twarde podawać do jedzenia można utarte, gotowane lub miksowane. Nie zaleca się podawania grejpfrutów gdyż nasilają skutki uboczne chemioterapii.

kochamswojąmamę napisał/a:
Czy jeśli jest bardzo osłabiona podadzą jej w szpitalu drugą część pierwszego cyklu chemii?

Jeśli wyniki badań krwi i inne ( na życzenie lekarza ) będą względnie dobre to chemię podadzą...
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group