1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 23
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-08, 13:35   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764 napisał/a:
Tata już 5 tygodni leży w szpitalu i lekarz prowadzący zleca cały czas badania ( D-dimery ) i sprawdza czy ta zakrzepica dalej jest. W szpitalu również podają zastrzyki, także chyba wiedzą co robią :?ale?:

Bardzo dobrze - wszystko jest pod kontrolą. A szpik niech się samoistnie regeneruje...
:uhm!:
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-08, 10:22   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Rozumiem. Napisałam wcześniej o leczeniu p/zakrzepowym przy penii trombocytów - ponieważ przyjmowanie pewnych leków może nasilić problem. A tych leków nie można nagle odstawić. Istotne czy lekarz jest poinformowany o leczeniu p/zakrzepowym, to chyba nie on podjął wcześniej tę decyzję. Dlatego moim zdaniem trudno jest ustalić przyczynę tej małopłytkowości, bo leczenie jest prowadzone już od dłuższego czasu...

Chemioterapia często powoduje spadek elementów krwi w tym trombocytów, ponieważ najbardziej wrażliwy na działanie cytostatyków jest szpik kostny. Trombocytopenia wywołana chemioterapią osiąga najwyższą wartość od tygodnia do dwóch po podaniu wlewu i następnie zaczyna się proces odbudowy trombocytów. Trwa to zwykle też około dwóch tygodni. Przy łagodnym przebiegu nie wymaga leczenia.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-08, 08:56   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Nie wiemy jaki poziom jest obniżonych płytek krwi - dlatego w leczeniu p/zakrzepowym należy postępować nad wyraz ostrożnie. Ostateczna decyzja należy do lekarza onkologa.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-04, 16:35   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Reasumując: został określony typ morfologiczny raka.
Wg. klasyfikacji Laurena - III typ mieszany – klinicznie traktowany jako gorzej rokujący typ rozlany.
Klasyfikacja ta miała wpływ na zakres resekcji żołądka. Natomiast brakuje tu określenia stopnia złośliwości - o który pytasz.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-04, 15:03   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764 napisał/a:

Mam jeszcze jedno pytanie? Skąd mam wiedzieć jaki stopień złośliwości ( G2 czy G3 ) jest u mojego taty przy T4N1MO? Nigdzie tego nie znalazłam w dokumentach ze szpitala? Jak się określa ten stopień?

W ocenie histopatologicznej patolog określa typ nowotworu i stopień złośliwości.
Jest podany typ raka żołądka według nomenklatury Laurena - Podział według Laurena
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-12-06, 09:45   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Pani beato764,

pewnie chodzi o systemową radioterapię izotopową, która polega na dożylnym podaniu radioizotopu u wybranych chorych z przerzutami...
Bliżej temat nie jest mi znany. Osobiście nie spotkałam się z takim rodzajem leczenia onkologicznego.

Ale znalazłam fragment wypowiedzi Lucji54
>> tutaj << lecz bez dokładnego opisu..
Cytat:
Pani prosi o wypowiedź na temat mojej chemii izotopowej a więc są różne podawane z izotopem zależnie od nowotworu sama chemia to1/2 godziny podanie bo izotop szybko się rozpada udręką a dla mnie horror to płyny osłaniające od 8 rano do 8 wieczór ale pocieszające każdy różnie przeżywa a świadomość że właśnie przedłużają moje życie


I tak jak napisała absenteeism:
Cytat:
lucja54 musiałaby najpierw sama napisać nieco więcej szczegółów na ten temat - co to dokładnie była za chemia, jakie substancje podawano etc.

Zaczekajmy więc na informacje z pierwszej ręki... ;)
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-29, 20:05   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764,
Cytat:
Tata wrócił od lekarza, który oczywiście średnio się zainteresował całą sytuacją:( "Dotknął nogę i przepisał Clexane 100 mg na 10 dni. Także sama nie wiem co o tym myśleć.

Dobrze, myślę, że dobrze..., lek będzie utrudniał tworzenie się zakrzepów krwi. :)

Cytat:
Tata w poniedziałek idzie praktycznie na cały grudzień do szpitala na chemię i radioterapię, także myślę, że przynajmniej tam będzie odpowiednia opieka
Będzie Pani nieco spokojniejsza - a Tata będzie pod stałą opieką medyków.

Proszę nas informować o stanie zdrowia Taty.
Pozdrawiam Państwa serdecznie.
:heart: _littleflower_
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-29, 13:24   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Witam serdecznie,
Cytat:
Niestety czekam nas ciężka droga, ja powoli zastanawiam się nad pomocą jakiegoś psychologa, bo już zaczynam się wspomagać lekami uspokającym

Psycholog a zwłaszcza psychoonkolog udzieli Pani wsparcia - bardzo dobry pomysł...

Cytat:
(...) rodzice rano pojadą do szpitala, mam tylko nadzieję, że lekarze zbadają przyczynę i skutecznie zaczną ją leczyć

Tymczasem czekamy na informację jak przebiegła wizyta u lekarza i co z niej wynikło ?
:uhm!:

Pozdrawiam
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-28, 17:38   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Cytat:
To straszne co człowiek musi przeżyć w chorobie bliskich

O tak, nie jest to łatwe, trzeba zaadaptować się do nowej sytuacji. Wiadomo, że choroba nowotworowa jest czymś wyjątkowo trudnym nie tylko dla chorego ale też dużym stresem i wyzwaniem dla jego rodziny. Psychoonkolodzy nazywają najbliższych chorego - "pacjentami drugiego rzutu”, gdyż ich udział w całokształcie choroby jest niezmiernie aktywny i ważny...

Cytat:
Najgorsze jest to, że tata chyba nie wie jak bardzo zaawansowana jest jego choroba, myśli, że skoro udało się wyciąć i dodatkowo weźmie chemie i radio to doprowadzi go do wyleczenia...

W dużej mierze chorzy onkologicznie jakby wypierają fakt zaawansowania choroby i wmawiają sobie oraz bliskim, że ok., że nie jest tak źle, jakby się wydawało. To są mechanizmy obronne uruchamiane gdy pacjenci posiadają świadomość własnej choroby i mają wiedzę na temat onkologii (bez znaczenia w jak dużym zakresie ). Normalnie boją się tego co dalej będzie i co ich może czekać... Dla większości ludzi lęk przed śmiercią podobno jest najsilniejszym lękiem. Dlatego sami siebie okłamują, ponieważ nie są gotowi na przyjęcie prawdy o chorobie i jej zaawansowaniu. Z reguły zdecydowanie trudniej pogodzić się z informacją, że choroba postępuje, niż z informacją, że się w ogóle pojawiła w moim życiu..

Cytat:
Nie wiem czy to dobre, że nie wie jakie są jego szanse przy takim zaawansowaniu??

Hmmm... trudne pytanie. W moim osobistym przekonaniu najważniejsza jest nadzieja.
Istneje wśrod chorych ogromna rzesza, która chce znać prawdę i otwarcie rozmawiać na jej temat. Twierdzą, że nie chcą się poddawać i zamierzają walczyć do końca..
Nadzieja w leczeniu choroby onkologicznej ma wręcz fundamentalne znaczenie, nawet jeśli chory ją traci to nie może jej zabraknąć osobom opiekującym się chorym. Pacjenci onkologiczni jakimś siódmym zmysłem odbierają nasze emocje i naszą wiedzę. Niestety wyczucie u bliskich utraty nadziei może doprowadzić do załamania się psychicznego chorego. Nie wolno do tego dopuścić, bowiem wtedy to już klęska na całej linii.

Cytat:
Jutro rodzice rano pojadą do szpitala, mam tylko nadzieję, że lekarze zbadają przyczynę i skutecznie zaczną ją leczy

Również mam taka nadzieję... :)
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-28, 15:21   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Można też oznaczyć stężenie D-dimerów - badanie użyteczne w diagnozowaniu zakrzepicy. Dodatni wynik może wskazywać na powstanie skrzepliny w naczyniu. A w korelacji z badaniem USG można uzyskać pełna odpowiedź diagnostyczną - czy jest to zakrzepica głębokich żył kończyn dolnych.

Choroba ta wcześnie rozpoznana, bardzo często nie stanowi zagrożenia życia i da się skutecznie leczyć. :)

Nie wolno masować nóg przy podejrzeniu o zakrzepicę, bo można spowodować oderwanie się skrzepliny od ściany naczynia i jej ewakuację do większego naczynia krwionośnego, gdzie może dojść do groźnego zatoru.

Lepiej dmuchać niż chuchać ... ;)
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-28, 14:11   Temat: Re: Jaki lek przeciwobólowy
Witam,
beata764 napisał/a:

Bardzo proszę o informację jaki lek przeciwbólowy tata może zażywać po resekcji żołądka. Chodzi mi o silny ból nogi-łydki około 3 tygodnie po 1 chemii?? Proszę o odpowiedź...

Przestrzegam przed podawaniem silnych leków p/bólowych przed ustaleniem przyczyny tych dolegliwości. Chodzi o to, że można zamaskować objawy na przykład choroby zakrzepowej. Najczęściej jej objawami są obrzęki i silne, rozpierające bóle. Niestety chemioterapia i ograniczona aktywność fizyczna przyczyniają się do tego typu powikłań i dalszych niekiedy groźnych dla życia konsekwencji.

Moja rada to - szybki kontakt z lekarzem i wykonanie badania USG.
Dlatego jeszcze raz proszę nie podawać silnych leków p/bólowych ani nie masować nogi do czasu ustalenia przyczyny...

Wspomniałam o masowaniu, ponieważ chorzy często próbują sobie w ten sposób pomóc.
W ogóle masowanie ciała w chorobie nowotworowej jest niewskazane.

Pozdrawiam.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-23, 15:20   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764 napisał/a:
Martwię się tylko ponieważ troszkę spuchły tacie kostki, najpierw jedna , a jak zeszło to w drugiej nodze. Towarzyszyły mu przy tym delikatne bóle nóg, ale teraz już jest lepiej mówi , że boli go tylko pięta.. Czy to normalne przy chemioterapaii?? ps. tata cały czas ma wilczy apetyt:) co Nas bardzo cieszy:)


Po części sterydy mogą wywoływać obrzęki ( zwłaszcza gdy nie ogranicza się podaży soli do posiłków ) i wpływać też na zwiększenie apetytu.
Obrzęki oczywiście,mogą być spowodowane chemioterapią. Aczkolwiek innych powodów też może być wiele... To samo dotyczy bólu tej okolicy... Dlatego należy ten objaw obserwować... Mogą się pojawiać cyklicznie...

Częściowo redukować obrzęki można poprzez :
a) ograniczenie soli w posiłkach,
b) unoszenie stóp powyżej bioder przez 20 minut, trzy razy na dobę ( jesli nie p/wskazań do tego typu ćwiczeń).

Gdyby obrzęki zaczęły się nasilać oczywiście wtedy trzeba sprawę omówić z lekarzem prowadzącym, bo być może będą potrzebne leki moczopędne.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-20, 18:18   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764, trzeba mieć nadzieję, że zniszczeniu ulegną komórki nowotworowe zlokalizowane w całym organizmie....
Również pozdrawiam.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-20, 11:44   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Tak czy inaczej wszystko jest pod działaniem chemii.
  Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
Jolana

Odpowiedzi: 116
Wyświetleń: 42919

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-11-20, 09:00   Temat: Chemioterapia i radioterapia po resekcji żołądka
beata764 napisał/a:
Myślałam, że po prostu, lekarze powinni wyciąć wszystkie węzły okołożołądkowe wraz z żołądkiem co zwiększy szanse na wyleczenie ??

To nie jest tak, że chirurg pracuje samodzielnie. Na sali operacyjnej jest praca zespołowa. Zwykle jest min. 2 lekarzy operujących pod kierownictwem doświadczonego lekarza z bardzo dobrą znajomością anatomii i patofizjologii et... Przebieg zabiegu jest szczegółowo
dokumentowany bezpośrednio po zakończeniu operacji.
Cytat:
Czy to ile węzłów lekarz wyciął może świadczyć o jego precyzji i umiejętnościach??
Jak najbardziej... ale jak napisałam powyżej, za zakres wykonanej operacji odpowiada w równym stopniu operujący i nadzorujący przebieg operacji.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group