1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10159

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-14, 23:03   Temat: Rak piersi zrazikowy
Joanka64 napisał/a:
Skoro w wypisie jest informacja, że komórki nowotworowe są w ponad 90% hormonozależne -to otrzymam hormonoterapię i zakaz HTZ?

Wskazania do hormonoterapii zależą także od wartości innych cech nowotworu: Ki67 i HER2,
które powinny zostać określone w wyniku badania histopatologicznego.
HTZ zawierająca estrogeny generalnie nie jest wskazana (Zalecenia (2013 r., aktualizacja: 2014.12.03), str. 246),
powinien na ten temat wydać Ci odpowiednie zalecenia lekarz prowadzący leczenie.

Joanka64 napisał/a:
Jakie powinno być moje dalsze leczenie?

Z racji operacji oszczędzającej uzupełniająca radioterapia,
ponadto hormono- lub chemioterapia w zależności od cech molekularnych nowotworu ('Zalecenia' j.w., od str. 239).
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10159

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-03, 23:02   Temat: Rak piersi zrazikowy
Joanka64 napisał/a:
Czy w razie pobytu w szpitalu lepiej jest usunąć całą pierś czy wykonać większą "docinkę"?

Z zamieszczonego wyniku zrozumiałem, że pierś już usunięto, skoro w opisie makroskopowym jest:
"materiał piersi prawej o wymiarach 9,0x6,5x3,5 cm".
Chyba, że jest to jedynie (duży) fragment piersi, w takim razie oczywiście najlepiej byłoby w miarę możliwości pilnie dociąć i powiększyć ten zbyt mały margines.

Joanka64 napisał/a:
Skoro to jest rak zrazikowy, to chyba ma tendencje do rozprzestrzeniania się (tak zrozumiałam z literatury).

Każdy rak poza stadium przedinwazyjnym ma tendencje do progresji i przerzutowania,
zależy ona od wielu czynników: wyżej opisanych cech molekularnych, a także stopnia złośliwości,
o którym nie ma informacji w podanym przez Ciebie wyniku.

Joanka64 napisał/a:
Czy po takim zabiegu nie ma chemioterapii tylko jest radioterapia i leczenie hormonami?

Zasadniczo tak, chyba, że lekarz zaproponuje chemioterapię z uwagi na występujące czynniki ryzyka
- zobacz na ten temat wyżej linkowane 'Zalecenia' od str. 239 (a najlepiej: zapoznaj się z calością).

Joanka64 napisał/a:
Jakie mogą być skutki uboczne hormonoterapii? Mam 51 lat i jestem bardzo aktywna zawodowo. Czy te skutki uboczne mogą wykluczyć mnie z życia zawodowego?

Nasilenie skutków ubocznych jest bardzo indywidualne i może być różne u róźnych pacjentów.
Zasadniczo powinno być mniej dokuczliwe, niż dolegliwości związane z chemioterapią.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 10159

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-03-03, 22:01   Temat: Rak piersi zrazikowy
Joanno,

Wynik wskazuje na obecność raka zrazikowego piersi, o dwóch guzach wielkości 1,4 oraz 2,4 cm.
Nowotwór wykryto we wczesnym stadium zaawansowania, bez przerzutów do lokalnych węzłów chłonnych.
Jest on hormonozależny i o korzystnym podtypie molekularnym tzw. luminalnym A
(Zalecenia (2013 r., aktualizacja: 2014.12.03), str. 225, tab. 11).

Jedynym czynnikiem niekorzystnym jest bardzo mały margines w jednym miejscu cięcia,
wynoszący zaledwie 0,4 mm, co wymaga podjęcia działania uzupełniającego:
albo poszerzenia tego marginesu (docięcia), albo naświetlania o ile np. nie ma możliwości wykonania docinki.

Dla tego typu nowotworu leczeniem uzupełniającym jest hormonoterapia.
Wskazania do chemioterapii zależą od występowania czynników podwyższonego ryzyka,
w Twoim przypadku lekarz może rozważyć jej celowość ze względu na mały margines operacyjny.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group