1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Mięśniaki macicy / guz jajnika ?
Richelieu

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11845

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-21, 14:37   Temat: Mięśniaki macicy / guz jajnika ?
Jarzębina napisał/a:
Czytałam, że marker CA-125 jest miarodajny bardziej w monitorowaniu postępów leczenia raka jajnika niż w wykrywaniu go. Co w takim razie należy zrobić, jeśli gdzieś na horyzoncie pojawiło się ryzyko tego raka? Czy są jakieś badania przesiewowe?

Słusznie, tak właśnie jest: wartość CA125 (i jego trend spadkowy) na znaczenie przy monitorowaniu skuteczności leczenia.
Trend wzrostowy jest jednak sygnałem wskazującym, że może dziać się coś złego, co trzeba pilnie wyjaśnić.
Rak jajnika jest nowotworem trudnym do skutecznego leczenia z tej przyczyny, że nie daje wczesnych objawów,
nie ma specyficznych badań przesiewowych, które pozwoliłyby wykryć większość przypadków wtedy,
gdy leczenie byłoby jeszcze łatwe i dawało duże szanse na jego powodzenie.
Takie wczesne wykrycia niestety są rzadkie i dokonywane zazwyczaj przypadkowo.
W uzupełnieniu polecam na ten temat np. to opracowanie.

Jarzębina napisał/a:
Richelieu, poproszę o sugestie miast/ośrodków. Dotychczas badałam się w ŚCO. Ten ośrodek ma chyba niezłą opinię (?) ale obecnie jest bardzo zadłużony (gdzieś czytałam, że na 200 mln). Podejrzewam więc, że dodatkowych badań nie zrobili mi po prostu z oszczędności...
Lekarz, który wykonywał mi USG w ŚCO, pytał, czy miałam robiony tomograf/rezonans na te zmiany. Liczyłam, że jeszcze mi to zlecą na wczorajszej wizycie. Jak rozegrali sprawę, wiadomo. Jeśli uważasz, że powinnam zrobić te badania prywatnie, pisz otwarcie proszę.

Tutaj niestety niewiele pomogę, poza ogólną uwagą, że ŚCO ma rzeczywiście dobrą opinię
i powinnaś się tam domagać wykonania dalszych badań diagnostycznych, do których obecne wstępne wyniki jak najbardziej Cię kwalifikują.
Wykonanie ich prywatnie, poza tym, że i tak potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty
(onkolog prywatnie nie powinien robić problemów z jego wystawieniem)
pociąga za sobą spore koszty, których nie powinnaś ponosić,
skoro są wskazania do wykonania badań w ramach świadczeń NFZ, na które płacisz składkę
(przepraszam, nie mogę sobie darować tej uwagi),
dlatego traktowałbym to rozwiązanie jako ostateczność, jeśli nie byłoby innej możliwości.
  Temat: Mięśniaki macicy / guz jajnika ?
Richelieu

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11845

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-21, 07:51   Temat: Mięśniaki macicy / guz jajnika ?
Jarzębina napisał/a:
W różnicowaniu należy jednak uwzględnić zmianę wychodzącą z jajników - mniej prawdopodobne.

Zapis ten rozumiem w ten sposób, że lekarz w odróżnieniu od zmian wywodzących się z macicy (mięśniaków)
bierze także pod uwagę możliwość pochodzenia zmiany z jajnika.
Wydaje mi się, że w takim przypadku trzeba by się liczyć z większym prawdopodobieństwem potencjalnej złośliwości zmiany.

Wartość markera mieści się w normie, ale nastąpił nieznaczny wzrost (o ok. 10 %).
Nie jest to jeszcze coś niepokojącego, ale warto tę wartość za jakiś czas (2-3 m-ce) skontrolować.
Niezależnie od tego - samo oznaczanie markera nie ma decydującego znaczenia diagnostycznego - konieczne jest wyjaśnienie charakteru tych zmian, choćby także ze względu na zauważalny wzrost ich wielkości.

Sugeruję Ci zasięgnięcie porady u onkologa w dobrym (referencyjnym) ośrodku, tj. w CO.
U innego niż ten, który kazał Ci zgłosić się za rok.
Nie zostawiłbym tego tak, gdyby chodziło o zdrowie bliskiej mi osoby, tym bardziej, że:
Jarzębina napisał/a:
Lekarz, który wykonywał mi USG w CO mówił, że jego zdaniem przydałyby się dodatkowe badania, bo sytuacja z jajnikiem jest niejasna
Zgadzam się z tą obawą lekarza.

Pozdrawiam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group