1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-11, 21:55   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Miałam kontrolną cytologię - oto wynik.
Atypowe komórki gruczołowe.

Wynik jest bardzo niejednoznaczny - lekarz nie precyzuje jak znaczna jest opisywana przez niego atypia,
a co za tym idzie - jak bardzo i czy w ogóle są to zmiany podejrzane lub niepokojące onkologicznie.

Maura napisał/a:
W czwartek mam mieć kolposkopię. Czego mogę się spodziewać?

W tej sytuacji kolejne badanie (kolposkopia) może pomóc wyjaśnić,
czy są jakieś podstawy do dalszej diagnostyki (lub leczenia) chorób nowotworowych.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-06-11, 15:17   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Czy mam być spokojna? Minęło już 3 lata od mojej operacji!

Myślę, że coraz bardziej tak - każdy kolejny rok działa na Twoją korzyść.
Ale pewności czy gwarancji już zawsze nie będzie - wznowy raka piersi zdarzają się nawet i po kilkunastu latach od zakończenia leczenia
(na szczęście nie są to częste przypadki).

Życzę Ci i mam nadzieję, że wszystko nadal będzie w porządku. :uhm!:
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-06-11, 15:14   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Miło czytać, że wszystko jest, jak być powinno (nie licząc zmian onkologicznie nieistotnych). :)
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-11-20, 19:27   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
czy przy ewentualnym przerzucie raka z piersi mogą być takie objawy?

Wykluczyć tego nie można, ale węzły przerzutowo zajęte zwykle nie są bolesne,
więc opisane przez Ciebie objawy do przerzutu raczej nie bardzo pasują.
Być może jest to jakiś duży odczyn / stan zapalny ...

Opisywane przez Ciebie postępowanie wygląda prawidłowo: początkowo leczenie antybiotykiem,
jeśli nie przyniesie skutku - dalsza diagnostyka.

Maura napisał/a:
ten węzeł jest ruchomy, przy dotyku przesuwa się w różne strony.

Takie węzły - przy przerzutach oznaczające względnie wczesne stadium ich zajęcia - zazwyczaj nie bolą (jeśli rozważamy węzły zajęte przerzutowo).
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-10-01, 16:24   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Badania krwi miałam ostatnio robione w marcu tego roku i zmieniło się WBC poprzedni było 4,61 a teraz jest 3,94.
Maura napisał/a:
Birubina totale poprzednio 0,9 a teraz 1,2 .

Wynik WBC jest nieznacznie poniżej granicy normy, zatem nie jest to wielkie przekroczenie.
Podobnie przekroczenie dopuszczalnej normy bilirubiny całkowitej.
Wartości obu tych parametrów pogorszyły się od poprzedniego badania, kiedy były w normie,
co bardziej merytorycznie co do oceny przyczyn tego stanu powinien skomentować Twój lekarz
(ja nie mam takiej wiedzy).

Maura napisał/a:
Linfocytów było 1,20 a teraz 0,87.

Tutaj spadek jest już bardziej znaczący, zbliża się do wartości dwukrotnie niższej od dopuszczalnej dolnej granicy.

Maura napisał/a:
czy coś jest gorzej z moim zdrowiem?

Pod względem parametrów o których mówią te wartości na pewno coś jest nie w porządku, zwłaszcza co do limfocytów.
Ale ocena jak bardzo (i czy) jest to stan niebezpieczny i jak ma się to do całościowej oceny zdrowia,
należy do Twojego lekarza.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-29, 11:15   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Cytat:
Maura napisał/a:
Giunzione squamo - colonnare.

Z moich nieudolnych prób tłumaczenia i zrozumienia tego wychodzi coś - mniej-więcej - w rodzaju 'zmiany typu płaskonabłonkowo-cewkowatej'.

Przyszła mi na myśl jeszcze inna możliwość - raczej nawet bardziej prawdopodobna:
że może to oznaczać po prostu tzw. strefę przejściową, opisaną np. tutaj.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-28, 21:44   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Niestety tego linka nie mogę otworzyć, spróbuję poszperać w internecie.

U mnie otwiera się bez problemu.
W takim razie wrzuć w gogla 'endoskopia' i powinno coś Ci tam się pokazać.

Maura napisał/a:
Mam tylko taką cichą nadzieję,że nie będzie to nic związanego z moim raczkiem z piersi!

Moim zdaniem zdecydowanie nie. Dotyczy to zmian badanych już kolposkopowo (posty # 38-39).
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-08-28, 19:55   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Zostałam umówiona na 4 września do gabinetu endoskopii. Czy wie może ktoś jakie ,,przyjemności" będą mnie tam czekać?

Zapewne coś w rodzaju takich atrakcji ...

Maura napisał/a:
Giunzione squamo - colonnare.

Z moich nieudolnych prób tłumaczenia i zrozumienia tego wychodzi coś - mniej-więcej - w rodzaju 'zmiany typu płaskonabłonkowo-cewkowatej'.

Maura napisał/a:
Epitelio( nie mogę przetłumaczyć tego)

Nabłonek.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-19, 17:21   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Weryfikacja histologiczna
Obecne nietypowe komórki gruczołowe o nieokreślonym znaczeniu ( AGUS),krew, odczyn zapalny niewielki.
Gr III

AGUS - ang. - Atypical Glandular Cells of Undetermined Significance:
nieprawidłowe komórki gruczołowe trudne do jednoznacznej interpretacji.

Grupa ta mieści się w klasyfikacji zmian cytologicznych pomiędzy stanem normalnym a zmianami dysplastycznymi niskiego stopnia (CIN1),
dla podobnie klasyfikowanego ASC-US zaleca się przeprowadzenie ponownej kontroli cytologicznej za 3 - 6 miesięcy (źródło).

Maura napisał/a:
Ponieważ nie chcę już sama zmagać się w obcym kraju z ewentualną operacją, może ktoś poradzi mi co mam zrobić? Zostać w Polsce czy jechać do Włoch i kontynuować tam leczenie. Lekarz mi radził,żebym tam jechała, bo tam mają moją historię choroby i tam jestem pod opieką onkologa.

Opinia Twojego lekarza moim zdaniem jest bardzo przekonująca z dwóch powodów:
- znajomość historii wcześniejszego leczenia onkologicznego i w tym kontekście całościowe podejście do obecnego rozpoznania,
- we Włoszech opiekę medyczną powinnaś otrzymać na co najmniej takim samym poziomie, jeśli nie lepszym,
szczególnie w kwestiach dostępności lekarza i czasu, jaki będzie mógł Tobie poświęcić (=> Twój post #20).
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-04-01, 08:01   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
w jaki sposób można podnieść ilość limfocytów?

W tej kwestii za bardzo nie pomogę, mogę jedynie zasugerować, że samo obniżenie się ich poziomu może być skutkiem jakichś procesów lub przebytego leczenia
i być może należy to potraktować jako wskaźnik diagnostyczny, by poszukać i usunąć przyczynę obniżenia się tego poziomu.
To oczywiście jest dobre pytanie do Twojego lekarza.

Maura napisał/a:
Martwi mnie też obecność cyst w nerkach, które są już od kilku lat a od 2012 roku cysta powiększyła się dwukrotnie. Lekarz robiący mi USG powiedział, że nie są one grożne, ale mnie niepokoją tym bardziej, że cysta w 2012 roku miała wielkość 32mm a w tym roku jest dwukrotnie większa!

To już jest duży rozmiar i wraz z utrzymującą się tendencją wzrostową moim zdaniem jest wystarczającą przesłanką do rozważenia celowości usunięcia tych zmian.
Jeśli jeden lekarz nie widzi potrzeby usunięcia takich cyst koniecznie skonsultowałbym tę opinię z innym lekarzem,
moim zdaniem najlepszy byłby onkolog-urolog.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-17, 18:26   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
Assenza di lesioni focali bilaterali, assenza di linfoadenomegalie. :?ale?:

Nieobecność zmian ogniskowych po obu stronach, nieobecność powiększonych węzłów chłonnych.

Zaczyna wyglądać na to, że nasze Forum obok dotąd wiodącej tematyki onkologicznej
zmierza także w stronę ambicji bycia uniwersalnym translatorem multilingwistycznym ... :roll:
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-08, 19:42   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
jak będzie wyglądała moja dalsza kuracja jeżeli wrócę do Polski, czy to będzie przedłużenie tej ktorą mam tutaj

Leczenie wszędzie powinno być prowadzone zgodnie ze standardami opartymi o aktualną wiedzę medyczną,
zatem tak samo, stąd dalsza kuracja powinna być kontynuacją rozpoczętej.

Maura napisał/a:
czy też będę musiala robić wszystkie badania od nowa

Wyniki wcześniej wykonanych badań pozostaną przydatne do porównań na dalszych etapach leczenia,
kolejne będą służyły ocenie przebiegu leczenia i stopnia odpowiedzi na nie.

Maura napisał/a:
mój onkolog powiedział, że dobrze by było żebym tutaj została jeszcze 1,5 roku bo 3 lata po operacji są najważniejsze.

Na pewno lepiej jest, by leczenie prowadził jeden lekarz/zespół znający całą historię choroby i przebieg leczenia.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-07, 14:50   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Maura napisał/a:
non documentabile amplificazione del gene Her2-neu (Score 1,23), non documentabile polisomia del cromosoma 17,rapporto gene Her2-neu/centometro17:<2. (zytolight spec herz/cen 17 dual color probe kit)

Oznacza brak amplifikacji genu HER2, zatem ostatecznie (po weryfikacji metodą FISH) wartość ujemną,
to co podałaś wcześniej:
Maura napisał/a:
cerb score 2+ FISH nie wzmocnione
Porównaj: http://www.ncbi.nlm.nih.g...les/PMC3111708/

Maura napisał/a:
Czy muszę iść już natychmiast do lekarza , czy też zaczekać do wizyty lekarskiej 24 listopada?

Możesz iść szybciej, jeśli masz możliwość łatwego umówienia się na wizytę, a dolegliwości są dla Ciebie dość dokuczliwe,
w przeciwnym razie do 24 XI jest już dość niedługo i śmiało możesz zaczekać; to co opisujesz raczej nie wygląda groźnie.
  Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Richelieu

Odpowiedzi: 74
Wyświetleń: 29962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-10-18, 10:27   Temat: Rak piersi, operacja oszczędzająca
Mauro,

Przytoczone przez Ciebie wyniki mówią o rozpoznaniu raka przewodowego piersi (typ najczęściej występujący)
wykrytego we wczesnym stadium zaawansowania T1cN0, co przy prawdopodobnym braku przerzutów odległych
klasyfikuje chorobę do grupy IA (Zalecenia (2011 r.), str. 208, tab. 10).
Jest to główny czynnik wpływający na rokowanie, w tym przypadku bardzo korzystny.
Korzystne jest także uzyskanie dużego marginesu wokół usuniętego guza (1 cm),
co ma znaczenie wobec cech niekorzystnych:
obecności zatorów nowotworowych w naczyniach limfatycznych (L1) i krwionośnych (V1)
oraz wysokiego stopnia złośliwości nowotworu (G3).

Tzw. podtyp molekularny nowotworu jest luminalny B HER2 (-) ('Zalecenia' j.w., str. 222, tab. 13),
co oznacza, że podstawową metodą systemowej terapii uzupełniającej leczenie powinna być hormonoterapia (j.w., str. 223, tab. 14)
z ewentualną chemioterapią, co do której wskazania zawarte są w tabeli 15 na str. 224 wyżej linkowanych 'Zaleceń'.
W Twojej sytuacji część czynników choroby przemawia za wdrożeniem CTH, część przeciw,
wobec czego powinno to być przedmiotem przedyskutowania tego przez Ciebie z lekarzem.

Niezależnie od powyższego z racji wykonania zabiegu oszczędzającego została zastosowana radioterapia,
co w takich przypadkach jest postępowaniem standardowym ('Zalecenia' j.w., str. 221).

Generalnie z racji wykrycia choroby we wczesnym stadium oraz prowadzenia profesjonalnego leczenia onkologicznego
uważam, że Twoja sytuacja jest dobra i masz duże szanse powodzenia leczenia, czego serdecznie Ci życzę.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group