1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Trzustka - guz
absenteeism

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9352

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-30, 12:41   Temat: Trzustka - guz
TK w zasadzie wygląda w porządku. Być może onkolog rozważy w tej sytuacji wykonanie rezonansu, ale poczekajmy co zadecyduje pojutrze na wizycie.
  Temat: Trzustka - guz
absenteeism

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9352

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-25, 16:46   Temat: Trzustka - guz
Tak jak myślałam, nie mamy tutaj do czynienia z badaniem histopatologicznym, a cytologicznym pobranego płynu. To badanie o wysokiej swoistości, jednak mniejszej czułości, i czasem daje ono wynik fałszywie negatywny.

Moim zdaniem powinno się przede wszystkim wykonać TK jamy brzusznej - być może zrobią to na onkologii. I dopiero na podstawie wyniku podejmować decyzję co do dalszych kroków - być może biopsja metodą Trucut pod kontrolą EUS, o ile szpital posiadałby taką możliwość, może MRCP - cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego. Ale tak jak pisałam wyżej, kluczowe jest zrobienie TK jb.
  Temat: Trzustka - guz
absenteeism

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9352

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-18, 10:51   Temat: Trzustka - guz
Monika2012 napisał/a:
Nawiązując do uwagi poczynionej przez absenteeism - jestem ostatnią osobą, która wzywałaby pogotowie bez konkretnej i ważnej w moim przekonaniu przyczyny.

Nic przeciwnego nie napisałam :)

Monika2012 napisał/a:
Do Mamy wzywałam pogotowie 2 razy uprzednio wzywając lekarza z opieki całodobowej, który sam kazał następnym razem wzywać pogotowie, a na moją uwagę, że nie chcą przyjeżdżać do pacjenta usłyszałam:"to proszę skłamać". Mówimy o sytuacji ekstremalnej, w środku nocy, kiedy jest się samemu z ciężko chorym i bezradnym człowiekiem, który całym ciałem prosi o ratunek a ja nie mogę go udzielić. Temperatura może mieć różne podłoże - w naszym przypadku to było po protezowaniu zapalenie dróg żółciowych połączone z ciągłymi wymiotami.

Stąd też fragment, iż mowa jest o gorączce bez innych, niepokojących objawów. I naturalnie jeśli gorączka utrzymuje się mimo podawanych leków, również jest to wskazanie do wezwania pomocy.
Podkreślam, ta "uwaga" nie była skierowana personalnie do kogokolwiek - Forum jest ostatnim miejscem, które będzie odradzało Wam sięgnięcie po wykwalifikowaną pomoc w momencie, gdy jest ona niezbędna. Jednak wiem, że są osoby, które radę "to skłam, żeby przyjechali" mogą sobie wziąć do serca zbyt dosłownie i potem będą ponosić konsekwencje swego działania (w dobrej wierze, przecież). Stąd moje wyjaśnienie w poście wyżej.
  Temat: Trzustka - guz
absenteeism

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9352

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-17, 16:48   Temat: Trzustka - guz
bozka napisał/a:
Tomografia jamy brzusznej nie była wykonywana, ani RTG klatki piersiowej. Czyżby lekarze w szpitalu potraktowali bardzo powierzchownie cała sprawę?

Nie wysnuwałabym aż tak daleko idących wniosków, być może badania takie będą wykonane po uzyskaniu wyniku histpat, zależnie od tego jaki on będzie.

bozka napisał/a:
Bilirubina całkowita w momencie przyjęcia do szpitala 9,70mg/dl , w dniu wypisu 4,79mg/dl.

Tak czy inaczej za wysoka, czy jest to na bieżąco monitorowane?

bozka napisał/a:
Nie kontaktowalismy sie jeszcze z żadnym onkologiem. powodem jest to, że nie chcę aby tato wiedział o swojej chorobie całą prawdę. Pewnie robię błąd. On chyba podejrzewa, bo zaczyna się załamywać, dzisiaj rano płakał a ja z nim. Mówię mu, że wszystko będzie dobrze, że nie może się poddawać...Ciężko......i smutno. Starać się o leki antydepresyjne?

Zamiast wytaczać od razu ciężką artylerię farmakologiczną, może na początek wystarczy szczera rozmowa?
Choć to oczywiście Ty znasz tatę lepiej niż my tutaj i zapewne wiesz lepiej, jak łatwiej będzie mu sobie poradzić z problemem.

bozka napisał/a:
Dzisiaj idę do szpitala na oddział na którym leżał niech powiedza co mam dalej robić.

Przypuszczam, że bez wyniku histpat nie będą chcieli robić nic - nie mając diagnozy nie wiadomo gdzie pacjenta dalej pokierować, jak leczyć etc.

Monika2012 napisał/a:
Następnym razem jak pogotowie nie będzie chciało przyjechać - to kłam tak długo aż przyjedzie.

Tak, tylko nie zdziw się potem konieczności opłacenia przyjazdu pogotowia w wyniku nieuzasadnionego wezwania karetki - to prawda, że pacjenci onkologiczni nie są zbyt "lubiani" przez pogotowie, które dość niechętnie do nich przyjeżdża, jednak nie wolno kłamać i oszukiwać, że stan jest gorszy niż w rzeczywistości. Ktoś w innej części miasta może mieć zawał czy udar i bardzo potrzebować karetki, która akurat będzie u pacjenta (nawet onkologicznego) z gorączką ponieważ ktoś przez telefon powiedział, że np. pacjent do tego się dusi czy rozległe krwioplucie.
Nie twierdzę, że zrobiłaś tak Ty - Moniko - lub ktokolwiek tutaj na Forum, jednak trzeba takie rzeczy mieć na uwadze. Pacjenta z gorączką (i oczywiście bez innych, niepokojących objawów) można zabezpieczyć tymczasowo lekami p/gorączkowymi i do rana przeczekać, udając się potem do lekarza rodzinnego czy na oddział onkologiczny w szpitalu.

Co do wyników - przede wszystkim bardzo dziękuję za podanie pełnych jednostek, to naprawdę niezmiernie ułatwia nam pracę, mimo że dla piszącego może być nieco czasochłonne. Jeszcze raz dzięki :)
CA 19-9 jest w normie, co teoretycznie może sugerować inną lokalizację guza pierwotnego niż trzustka, ALE nie musi. CA 19-9 jest podwyższone u ok. 75-85% pacjentów z rakiem trzustki, jednak - jak widać - pozostaje te 15%, u których wynik jest w normie mimo istnienia choroby.
Na pewno markerem tym nie należy sugerować się jako jedynym środkiem diagnostycznych w kierunku raka trzustki, jest to jedynie dodatkowa informacja - tutaj akurat niezbyt wiele wnosząca.
Bilirubina, jak już pisałam wyżej, nadal jest za wysoka.
Poza tym wyniki są ok.
  Temat: Trzustka - guz
absenteeism

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 9352

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-04-16, 22:23   Temat: Trzustka - guz
Nie była wykonywana tomografia jamy brzusznej?
Albo jakieś inne badania, np. RTG klatki piersiowej?

Pisząc o badaniu histpat, na którego wynik oczekujecie, masz na myśli wynik tego szczoteczkowania dróg żółciowych podczas protezowania?

Jaki jest poziom bilirubiny po tym protezowaniu?

Piszesz, że tata miał wysoką gorączkę, a pogotowie go nie przyjęło - jak więc się ta sprawa zakończyła? Informowaliście o tym lekarza prowadzącego? Byliście w szpitalu?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group