1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 16
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-26, 08:57   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
A jaki dokładnie obszar był naświetlany w trakcie radioterapii?
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-25, 23:35   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Skoro było kontrolne TK w listopadzie 2013, to czemu świeże porównywane jest z badaniem z sierpnia 2013?
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-13, 21:16   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Biorąc pod uwagę całość historii i powiększanie się węzłów, skonsultowałabym to z innym lekarzem.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-01-06, 14:09   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
A pomoc doraźna, świąteczna?
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-01-06, 10:26   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
Będziemy wzywać dziś lekarza POZ ale czy to wystarczy?

Na to pytanie raczej nikt nie odpowie, lekarz POZ obejrzy mamę i jeśli będzie taka potrzeba, zaleci wizytę u spechalisty, ewent. wizytę w szpitalu. Możecie również sami podjechać np. na Izbę Przyjęć, jeśli macie taką możliwość.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-06, 23:46   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
czy można usunąć wszystkie grupy węzłów chłonnych wnęki i śródpiersia?

Usunąć można generalnie wszystko, co wewnątrz człowieka, pytanie czy ma to sens i czy pacjent przeżyje oraz jaka będzie jakość jego życia.

Jeśli pytasz o to, o czym piszemy wyżej, czyli o radykalną limfadenektomię, to tak jak pisała DSS:
DumSpiro-Spero napisał/a:
Standard: limfadenektomia (wycięcie węzłów chłonnych) powinna objąć co najmniej 3 grupy węzłowe (w tym koniecznie węzły chłonne wnęki płucnej oraz śródpiersia). Pobiera się minimalnie 6 węzłów.

I to da się zrobić.

kochamswojąmamę napisał/a:
Jeśli w trakcie operacji wystąpił problem z dostępem do zmiany podejrzanej to czy tym samym występuje problem z dotarciem do węzłów chłonnych będących w pobliżu tej zmiany?

Niekoniecznie.

kochamswojąmamę napisał/a:
Czym mógł jeszcze się kierować operator podejmując decyzję o pozostawieniu węzłów chłonnych wnęki lewej? Przecież guz był umiejscowiony w tej wnęce?

Nikt z nas nie jest chirurgiem i nie był przy operacji, nie widział pola operacyjnego i nie domyśla się "co autor miał na myśli" - nie jesteśmy więc w stanie odpowiedzieć na to pytanie - trzeba je skierować do chirurga operatora.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-04, 18:52   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
Czy mama kwalifikuje się do badania PET?

Nie wydaje się ono w tej chwili konieczne, cechy wznowy widoczne są już w TK.

kochamswojąmamę napisał/a:
Jak uzasadnić takie postępowanie lekarzy wykonujących operację (chodzi mi o pobranie węzłów tylko z 2 grup, nie pobranie węzłów chłonnych wnęki!

Dlatego też właśnie sugerowałam dużo wcześniej rozmowę z lekarzem nt. wykonania niepełnej limfadenektomii:
absenteeism ; 02.09.2012 napisał/a:
Tutaj wycięto węzły gr 5 i 6, co nie daje pełnej limfadenektomii śródpiersia. Dopytałabym więc lekarza operatora dlaczego wyciął tylko te 2 grupy węzłów. Oraz skonsultować ten wynik z onkologiem, o ile takowa konsultacja do tej pory nie miała miejsca. Tym bardziej, że stwierdzono najwyższą złośliwość histologiczną raka (G3).

Jeśli nawet byłoby to czymś uzasadnione (mało prawdopodobne, ewent. trudnym anatomicznie dostępem podczas operacji), to wówczas należałoby zastosować chemioterapię uzupełniającą, co nie miało miejsca.

[ Dodano: 2012-12-04, 18:53 ]
Aha, bronchoskopia w jakim celu ma być wykonana?
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-03, 18:46   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
Czy powiększone węzły w tym konkretnym przypadku i pakiet węzłów może świadczyć o stanie zapalnym (przebyte przeziębienie) czy jednak niestety jest wznowa procesu chorobowego??

Pakiet węzłów niestety zwykle oznacza ich zajęcie przez nowotwór. Ale póki nie mamy pełnego opisu czarno na białym, nie ma co dywagować.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-02, 11:39   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
czy przy wznowie choroby operuje się ponownie? co nas czeka?

Bardzo rzadko, zwykle włącza się chemioterapię/radioterapię.

kochamswojąmamę napisał/a:
czy wnęka powiększona w tym konkretnym przypadku to powód do niepokoju? mama chorowała ostatnio, brała antybiotyk, być może stąd te zmiany?

Powiększona wnęka zawsze jest niepokojąca, dlatego trzeba wykonać TK by mieć dokładniejsze informacje co się tam dzieje.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-30, 19:26   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Dokładnie, trzeba zrobić TK klatki, wówczas będzie wiadomo coś więcej. W ogóle robienie tylko kontrolnego RTG, a nie od razu TK, jest dość dziwne.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-02, 17:49   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Konsultacja onkologiczna jest absolutnie konieczna - raka leczy onkolog, nie pulmonolog bądź lekarz innej specjalizacji.

W stwierdzonym stadium IB, po wykonaniu zabiegu operacyjnego z limfadenektomią śródpiersia (wycięciem węzłów chłonnych śródpiersia) faktycznie nie zaleca się chemio bądź radioterapii.
Tutaj wycięto węzły gr 5 i 6, co nie daje pełnej limfadenektomii śródpiersia. Dopytałabym więc lekarza operatora dlaczego wyciął tylko te 2 grupy węzłów. Oraz skonsultować ten wynik z onkologiem, o ile takowa konsultacja do tej pory nie miała miejsca. Tym bardziej, że stwierdzono najwyższą złośliwość histologiczną raka (G3).

Mikroprzerzutów nigdy się nie wykluczy, dlatego konieczne są regularne badania kontrolne, zlecane właśnie przez onkologa.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-09, 20:26   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Wszystko zależy od tego co wychodzi w histopatologii.
Rozumiem, że chciałabyś mieć rozwiązanie każdej możliwej sytuacji, ale w tej chwili najpierw trzeba w ogóle zrobić bronchoskopię i zobaczyć co w niej wyjdzie.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-08, 22:15   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
Zwykle powtarza się bronchoskopię.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-08, 07:37   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
Mama uskarża się też na ból lewego barku, mówi, że to zwyrodnienia?

A ból był już wcześniej?
Przy umiejscowieniu zmiany we wnęce raczej wątpię, by mogło to powodować ból w barku.
  Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
absenteeism

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 27781

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-04, 16:33   Temat: proszę o pomoc w interpretacji wyników mojej mamy!
kochamswojąmamę napisał/a:
średnio co dwa tygodnie kierował mamę na prześwietlenie Rtg płuc.

Mama miała robione co 2 tyg RTG klatki?
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group