1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: guz płuca prawego mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4978

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-11, 22:19   Temat: guz płuca prawego mojej Mamy
izabelajp napisał/a:
Po zrobieniu tomografu Pani doktor poprosiła Mamę do gabinetu i przekazała, że ma raka płuc - dwa guzy oraz przerzuty do nerki i krtani.

Kolejne z cyklu "na jakiej podstawie" - w TK nie ma nic o przerzucie do nerki i krtani. Przy czym jeśli chodzi o krtań, to logiczne, bo było to TK klatki, więc pytanie brzmi - czy były wykonane jeszcze jakieś badania oprócz opisanego TK? Zaś jeśli chodzi o nerkę, to nie widać w niej żadnego przerzutu, przynajmniej w tym TK. Jest gruczolak w nadnerczu, ale to zmiana łagodna.

izabelajp napisał/a:
Bardzo proszę mi te Pani wątpliwości co do diagnozy wytłumaczyc

Jedyna wątpliwość - a raczej chęć doprecyzowania ze strony lekarza - dotyczy tego, czy stwierdzenie metaplazji płaskonabłonkowej wystarcza im do diagnozy raka płaskonabłonkowego.
Nie twierdzę, że nie może wystarczać - z metaplazji bardzo często rozwijają się nowotwory, więc lekarz może uznać, że z racji wywiadu i obrazu TK mamy do czynienia z rakiem płaskonabłonkowym płuca. Tak też prawdopodobnie było, stąd od razu skierowanie na chemioterapię. Aczkolwiek zwykle dąży się do uzyskania jednoznacznego wyniku.

Jeśli mama nie chce się leczyć, to jest to jej świadomy wybór, wybór osoby dorosłej. Być może pomogłaby rozmowa z lekarzem, który na spokojnie wytłumaczyłby jej wszelkie niejasności bądź rozwiał lęki, bo i zapewne one są główną przyczyną niechęci do leczenia.

izabelajp napisał/a:
Chyba znalazłam jakieś dojście, więc jutro mocniej podziałam.

W takim razie czekamy na efekty działania :)
  Temat: guz płuca prawego mojej Mamy
absenteeism

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 4978

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-11, 07:29   Temat: guz płuca prawego mojej Mamy
izabelajp napisał/a:
Dano Mamie skierowanie do kliniki onkologicznej na leczenie chemią.

A na jakiej podstawie, skoro jednoznacznego stwierdzenia nowotworu złośliwego w badaniu histpat brak? Mowa jest tylko o metaplazji nabłonkowej która jest oczywiście podejrzana, a wraz z obrazem TK może wskazywać na raka płuca.

Czy rozważano wykonanie wspominanej biopsji transtorakalnej?

No i najważniejsze pytanie - jeśli mama zrezygnowała z chemii, to czy w ogóle chce podejmować ewent. dalszą diagnostykę?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group