1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 12
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-07, 20:19   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
Nie uważam, że pilnie, ale że po prostu chyba powinien zobaczyć wynik badania, skoro skierował na nie pacjenta :)
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-06, 23:38   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
Zwłóknienia mogą mieć różne pochodzenie.
Czy lekarz widział już wynik TK?
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-06, 06:23   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
Głównie zależy to od możliwości podania kontrastu danemu pacjentowi oraz od tego, co w badaniu chce się uwidocznić, czasem kontrast nie jest potrzebny.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-05, 20:06   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
edyta603 napisał/a:
A co to jest konkretnie ten kontrast?

Zerknij i poczytaj np. tutaj.

edyta603 napisał/a:
Nie wiem czym miałby się objawiać jednostronny ruch przepony?

Być może jakieś skurcze, zaburzenie ruchów przepony.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-05, 19:38   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
edyta603 napisał/a:
który lepiej mu podać?

Ja bym po kontraście nie podawała dzisiaj żadnych leków, jeśli nie konsultowaliście tego z lekarzem, więc nie doradzę w kwestii "który lepszy".

edyta603 napisał/a:
I czy mogłabyś mi jeszcze odpowiedzieć na pytanie związane z przeponą?

Tzn. czy to jest porażenie przepony? Bo nie pytałaś o nic, pisałaś tylko co podejrzewa lekarz :)

Powodów uniesień przepony może być kilka, również porażenie nerwu przeponowego, tyle że wówczas występują zwykle jednostronne ruchy przepony, co tutaj nie było do tej pory zgłaszane.

Rozumiem, że się denerwujesz i chciałabyś coś wiedzieć, ale trzeba poczekać na wynik tomografii - rozstrząsanie teraz każdej możliwej opcji nic nie da i w niczym nie pomoże.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-05, 18:54   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
10 czy 30 mg?
Miansec jest poza tym lekiem antydepresyjnym, niejako ubocznym jego działaniem jest senność. Tata ma to przepisane jako lek nasenny?

Ja bym dzisiaj odczekała z braniem leku z racji kontrastu.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-05, 18:46   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
A o jakich konkretnie lekach mowa?
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-03, 19:59   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
edyta603 napisał/a:
Właśnie o tej przeponie przeczytałam że to jeden z objawów przerzutu raka na przeponę

Rak raczej rzadko daje przerzuty na przeponę. W ogóle przerzuty do mięśni są raczej rzadkością (przepona to mięsień). Jeśli zaś chodzi o naciekanie przepony, nie osobny przerzut, to jest to bardziej prawdopodobne, ale to wyszłoby w RTG.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-03, 19:24   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
To w tej chwili może być wszystko - pisałam już wyżej, że opcji jest wiele, także zapalenie.
Rozumiem, że chcesz zapewnienia, że nie jest to nowotwór, ale ja na bazie samego RTG takiego zapewnienia nie jestem Ci w stanie dać.

edyta603 napisał/a:
co może oznaczać wyżej ustawiona przepona oprócz nacieku raka? Czy są jakieś inne przyczyny takiego stanu?

Wyżej ustawiona kopuła przepony nie ma żadnego związku z naciekiem raka.
Może to być wynik np. wyższego położenia wątroby, co uwypukla przeponę. Nie ma to większego znaczenia klinicznego, a na pewno nie w ewent. diagnostyce nowotworowej.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-02, 11:47   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
edyta603 napisał/a:
A co najczęściej oznaczają takie zagęszczenia?

Mogą to być np. zmiany zapalne, mogą też być nowotworowe, są różne opcje.

edyta603 napisał/a:
Ale jakoś mnie to nie uspokoiło bo jak czytam forum to brak nacieków chyba o niczym nie świadczy?

No niekoniecznie.

edyta603 napisał/a:
A czy może to być POCHP chociaż morfologia dobra a kaszel jest suchy a nie mokry?

Trzeba by zrobić spirometrię.

edyta603 napisał/a:
Czy ma to jakiś związek z teraźniejszym rtg? Czy to mocno pogorszony stan od poprzedniego rtg? Czy już wtedy powinna być zalecona wizyta u pulmonologa (nie była)?

Ma, bo cały czas widać zagęszczenie wnęki prawej. Moim zdaniem już wtedy powinno być zrobione kontrolne TK.
Nie oznacza to od razu najgorszego, po prostu takie sprawy trzeba ściśle kontrolować.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-30, 23:21   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
Pewnie że są jakieś zagęszczenia w obrębie wnęki płuca.
  Temat: wnęka gęsta a rak płuc
absenteeism

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 13921

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-30, 19:41   Temat: wnęka gęsta a rak płuc
edyta603 napisał/a:
Naprawdę nikt nie wie co może znaczyć wnęka prawa gęsta?

Spokojnie, jak widzisz wątków na Forum jest mnóstwo, nie zawsze mamy czas odpowiedzieć od razu.

edyta603 napisał/a:
Przeszukałam cały internet i dowiedziałam się tyle że to może być wszystko.

Bo w zasadzie taka jest prawda.

W tej chwili gdybanie czy to może być rak nie ma sensu, najlepiej byłoby zrobić TK klatki piersiowej - z racji wieku, nikotynizmu w wywiadzie i opisanych objawów jest to wskazane. Mam nadzieję, że pulmonolog da skierowanie na badanie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group