1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: biopsja
ankita

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 19273

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-05-23, 15:17   Temat: biopsja
Kiedyś onkolog Ciechocki chyba powiedział mi: w przeważającej ogromnej liczbie przypadków chemia nie pomoże, ale w mojej praktyce były pojedyncze przypadki gdzie udało mi sie pacjentowi bardzo przedłużyć życie (np. 3 lata). z tego względu gdyby chodziło o moją matkę podałbym chemię. Kilku innych powiedziało że by nie podało. Ja podaję. Na razie nie działa. Pozdro.
  Temat: biopsja
ankita

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 19273

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-26, 13:36   Temat: biopsja
Czyli wykonano biopsję? A w jakim kierunku/po co ma być operacja?

Skoro jest guz i to guz naciekający - są niewielkie szanse że nie jest to rak ale są - może to być np. zapalenie trzustki/guz zapalny z naciekami zapalnymi. - jeśli tak oczywiście możesz się cieszyć choć z doświadczenia radze mocno ograniczony optymizm. Czy były wykonywane markery Ca 19-9?

Biopsja może być po prostu nietrafiona - dlatego operacyjnie pobrane wycinki mają z reguły większą wartość jeśli chodzi o rozpoznanie.

Z doświadczenia mojego: Moja mama w 7 pobranych i operacyjnie wycinkach i biopsjach nie miała nigdy znalezionej komórki rakowej a mimo to po roku po znowu wykonanej biopsji - jak stwierdzono przerzuty do wątroby - znaleziono komórkę rakową. Innymi słowy: raz na kilkaset przypadków zdarza się że guz/nacieki mają charakter zapalny i oby tak było u Was. Niestety pomiędzy zapaleniem trzustki a rakiem trzustki jest cienka granica - jedno przeistacza się w drugie. Albo samo ognisko rakowe może być tak małe że komórka zapalna je otacza i trudno będzie nacelować "raka". Spokojnie poczekajcie na pełny wynik biopsji i wynik pobranych wycinków operacyjnych - koniecznie przeczytaj mój wątek - z takim stanem jak Wy trwałam z mamą prawie rok (nie wiedząc rak czy nie rak).
  Temat: biopsja
ankita

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 19273

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-24, 16:05   Temat: biopsja
Hej, to że guza nacieka (na naczynia czy inne organy) z reguły wskazuje z dużym bardzo prawdopodobieństwem na to że jest nowotwór złośliwy- prawdopobnie rak trzustki - czy to na pewno rak okaże się po wynikach biopsji (uwaga brak potwierdzenia w wyniku biopsji raka nie oznacza że go nie ma o czym przekonała się moja mama, ale takie historie nie są częste).

To że ten guz trzustki nacieka na naczynia nie jest dobre - bo nie można go wyciąć (a całkowite wycięcie trzustki z guzem daje znacznie lepsze rokowanie....). Ale: moja mama miała guza naciekającego naczynia krwionośne od marca 2012 r. i do stycznia tego roku zasadniczo czuła się w miarę ok.

Lekarze pewnie skoro guz nacieka na naczynia nie podejmą się operacji - bo po co narażać pacjenta na otwarcie skoro nie da się wyciąć. Taką diagnozę (tj. nieoperacyjność guza) warto potwierdzić pokazując wynik (zdjęcia a nie opis) TK innemu chirurgowi. O ile Twój tata będzie miał żółtaczkę (objaw/konsekwenecja guza trzustki-nie wiem czy ma teraz takie dolegliwości - np. podwyższoną bilirubinę?) będą wykonywać pewnie protezowanie (czyli ominą guza by drogi żółciowe dalej funkcjonowały). Można też zrobić zespolenia omijające- ale to jest już ciężka operacja - u mojej mamy zrobili bo myśleli że guz operacyjny więc i tak pacjent był "otwarty". Z tego co piszesz w TK nie stwierdzono przerzutów? jeśli tak to to dobra wiadomość.

Jeśli biopsja potwierdzi tą złą diagnozę powinniście pilnie udać się do onkologa celem ustalenia chemioterapii - która daje niestety tylko (a dla mnie aż) minimalne światełko w tunelu choć są też na tym forum przypadki gdzie po chemii żyje się - nawet kilka lat - mamy nadzieję że jak najdłużej. Nie chcę wnikać w kompetencję lekarzy z forum - mam nadzieję, że choć troszkę Ci wyjaśniłam co i jak. Resztę pewnie dokładnie wytłumaczą lekarze - warto byś zadawała konkretne pytania.
  Temat: biopsja
ankita

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 19273

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-04-22, 18:20   Temat: biopsja
Nie wiem czy już Tobie pisałam - ja do prof Lampe zawiozłam płytkę mamy z TK i po tygodniu zadzwoniłam zapytać czy prof też nie widzi/widzi szanse operacji - spróbować można, to nic mnie nie kosztowało, pojechałam po prostu w dni które dyżuruje do niego na oddział (przyjmuje rano chyba we wtorki i czwartki) i szczerze z nim porozmawiałam - jechałam z Wrocka.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group