1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak brodawkowaty tarczycy
krysiekn

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 12505

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-03, 17:29   Temat: Rak brodawkowaty tarczycy
Marzenko, a tutaj jeszcze porada lekarza dla Ireny:


Scyntygrafia tarczycy
Za dwa tygodnie mam umówione badanie tarczycy – scyntygrafię. Na czym ono polega? Czy coś może mi grozić? Irena

Scyntygrafia tarczycy to jedno z badań radioizotopowych, w którym do ustalenia, gdzie znajduje się, jak wygląda, jak pracuje jakiś narząd, wykorzystuje się energię emitowaną przez pierwiastek promieniotwórczy. W przypadku scyntygrafii zastosowano promieniowanie gamma, którego źródłem jest radioaktywny jod, bardzo chętnie pochłaniany przez tarczycę. Dzięki temu badaniu można wykryć i dokładniej zbadać wole guzkowe (powiększenie tarczycy w formie guzków), nowotwory i inne choroby, które atakują ten narząd.

Pacjentowi podaje się radioaktywny jod (promieniowanie pochodzi wtedy z wnętrza organizmu) w postaci płynu lub tabletek. Potem czeka się kilka godzin (zwykle 4-6), aż jod zgromadzi się w tarczycy, i umieszcza pacjenta pod specjalnym urządzeniem (gammakamerą), które wykrywa promieniowanie. Ważne, abyśmy leżeli wtedy nieruchomo. Następne badanie wykonuje się po 24 godzinach. Sygnały z gammakamery wędrują do komputera, który je interpretuje i wyświetla obraz tarczycy.

W nocy poprzedzającej badanie i w dniu badania nie powinno się jeść. Należy również poinformować lekarza o wszelkich zażywanych lekach (szczególnie o tych, które zawierają jod, np. hormony tarczycy). Przed badaniem należy zdjąć biżuterię i inne metale, a także wyjąć protezę zębową. Samo badanie jest bezbolesne i zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Rzadko u niektórych osób mogą pojawić się nudności po wypiciu roztworu radioaktywnego jodu.

Promieniowanie nie szkodzi zdrowiu, jednak kobiety w ciąży lub karmiące powinny przedyskutować ze swoim lekarzem zasadność wykonania badania i ryzyko, jakie niesie ze sobą dla płodu lub noworodka.

Porad udziela lekarz rodzinny Marcin Pustkowski.



Najlepsza faktycznie jest kartka z pytaniami, jak jej nie mam ze sobą to o połowę rzeczy zapomnę zapytać.

Pozdrawiam, Krystyna :)
  Temat: Rak brodawkowaty tarczycy
krysiekn

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 12505

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-02, 12:42   Temat: Rak brodawkowaty tarczycy
Witaj Marzenko :) . Pewnie niewiele Ci pomogę gdyż ja zaczynałam w Gliwicach przed 15-stu laty (nie wszystko pamiętam, i pewnie dużo się zmieniło).
Pierwsza wizyta to z pewnością tylko wywiad, ale musisz zabrać ze sobą szkiełka (preparat), dowód osobisty i legitymację ubezpieczeniową.
Pewnie na tej wizycie wyznaczą Ci termin scyntygrafii całego ciała, no i ta reszta o ktorej pisze Mamanel.

Krystyna :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group