1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak prawego płuca T3N2MX
majkelek

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 29503

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-14, 15:14   Temat: rak prawego płuca T3N2MX
kamila2004 napisał/a:
Będę odbierać mamę z chemii w czwartek to mam nadzieję, że uda mi się porozmawiać z lekarzem o tym czy można zastosować jeszcze jakieś inne metody leczenia, czytałam o preparatach Alimta i Taxotere.
Z tego co ja rozumiem (ale ja się na ... a nieważne), to:
1. Dużo zależy od tego, czy będzie odpowiedź na pierwszą linię chemioterapii.
2. Jeśli jest stwierdzona mutacja w genie EGFR, to można zastosować w drugiej linii leczenie TKI (pod warunkiem spełnienia innych kryteriów określonych w programie lekowym).
3. Jeśli tej mutacji nie ma, to pozostaje docetaxel albo pemetrexed (znów, trzeba jeszcze spełnić pewne dodatkowe kryteria).
4. W przypadku gdy nie będzie możliwości refundacji chemioterapii II linii w programie lekowym, to można poszukać badań klinicznych (moim zdaniem, warto się nad tym zastanowić gdy terapia celowana nie byłaby możliwa).
5. Wszystko zależy od tego jaka jrest wola osoby chorej (gdyż każde z powyżej wymienionych przeze mnie wyjść wiąże się z szansą na uzyskanie remisji, ale także ze skutkami ubocznymi).
  Temat: rak prawego płuca T3N2MX
majkelek

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 29503

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-07, 18:35   Temat: rak prawego płuca T3N2MX
kamila2004 napisał/a:
Tk był w grudniu jeszcze przed bronchoskopią i przed rozpoczęciem chemii. Dziś mama zaczęła 4 cykl chemii, wyniki morfologii dobre, Pani doktor twierdzi, że na tym cyklu zakończymy chemię, i że skonsultuje się z ordynatorem czy będą robić za tydzień TK czy tylko RTG. Mamy zapisać się u nas do onkologa i on dalej nas pokieruje, trochę mnie to wszystko dziwi.
Nie tylko Ciebie to dziwi. Skoro na tym ma zakończyć się pierwsza linia leczenia chemicznego, to na jakiej podstawie będzie oceniony efekt leczenia jeśli nie będzie CT? A po drugie, to nie rozumiem co oznacza "zapisanie się do onkologa" - z tego co ja wiem (choć mogę się mylić), to właśnie onkolog zleca chemioterapię, więc to on powinien decydować o tym, czy zakończyć pierwszą linie leczenia chemicznego, czy nie.

Prawda jest jednak taka, że stosowanie czterech cykli chemioterapii w NCLC jest standardem:
"Collectively, these trials suggest that first-line cytotoxic combination chemotherapy should be stopped at disease progression or after four cycles in patients whose disease is not responding to treatment; it can be administered for no more than six cycles." (cytat za NCI)

Jednak, co ciekawe, ostatnio (no nie tak ostatnio, bo od kilku lat się pojawiają) pojawiły się doniesienia o tym, że (niezależnie od mutacji EGFR) inne schematy mogą być preferowane w raku płaskonabłonkowym vs nie-płaskonabłonkowym http://jco.ascopubs.org/content/26/21/3485.full (to jest praca przeglądowa). W szczególności chodzi tu o pemetrexed (Alimta):
1. "Overall survival was statistically superior for cisplatin/pemetrexed versus cisplatin/gemcitabine in patients with adenocarcinoma (n = 847; 12.6 v 10.9 months, respectively) and large-cell carcinoma histology (n = 153; 10.4 v 6.7 months, respectively). In contrast, in patients with squamous cell histology, there was a significant improvement in survival with cisplatin/gemcitabine versus cisplatin/pemetrexed (n = 473; 10.8 v 9.4 months, respectively)." Czyli, pozytywny wpływ na medianę czasu przeżycia ma dodanie pemetreksedu do cisplatyny (w porównaniu do gemcytabiny) u chorych z rakiem nie-płaskonabłonkowym. http://www.ncbi.nlm.nih.g...5?dopt=Abstract
2. W dwóch próbach klinicznych ( http://www.ncbi.nlm.nih.g...3?dopt=Abstract i http://www.ncbi.nlm.nih.g...4?dopt=Abstract ) odnotowano, że zastosowanie chemioterapii opartej na pemetreksedzie, po pierwszej linii leczenia opartego na platynie istotnie poprawia: czas przeżycia (OS) - 13.4 vs 10.6 m-ca (artykuł z 2009) oraz czas do progresji (PFS) - 4.1 vs 2.8 m-ca (artykuł z 2012).

Zresztą, mogłem się ograniczyć do tego, co napisane jest w informacji o Alimcie:
Preparat Alimta stosuje się w leczeniu dwóch typów nowotworów:
- międzybłoniaka opłucnej (raka wyściółki płuc, który zazwyczaj jest spowodowany ekspozycją na azbest). Preparat Alimta stosuje się w połączeniu z cisplatyną (inny lek przeciwnowotworowy) w przypadkach gdy nowotwór nie kwalifikuje się do resekcji (nie może być usunięty chirurgicznie) i ma charakter złośliwy (uległ rozsiewowi lub może łatwo ulec rozsiewowi do innych części organizmu), u pacjentów, którzy nie otrzymywali wcześniej chemioterapii (leków przeciwnowotworowych).
- zaawansowanego lub przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuc u pacjentów, który nie zajmuje komórek płaskonabłonkowych. Preparat Alimta jest stosowany w skojarzeniu z cisplastyną u nieleczonych wcześniej pacjentów lub w monoterapii u pacjentów, którzy otrzymywali w przeszłości inne rodzaje chemioterapii.


Przepraszam, że się tak rozpisałem.
  Temat: rak prawego płuca T3N2MX
majkelek

Odpowiedzi: 76
Wyświetleń: 29503

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-04-04, 18:40   Temat: rak prawego płuca T3N2MX
Ważne jest by przed podaniem kolejnej dawki chemii Twoja mama "nabrała sił" i z tego względu lekarze skupiają się na tym w pierwszej kolejności. Z tego co opisujesz w tej chwili sytuacja jest trudna i lekarze chcą uzyskać równowagę jonową i poprawić parametry krwi (poprawa w tym zakresie powinna wpłynąć pozytywnie na samopoczucie mamy). To jest bardzo ważne, bo należy pamietać, że chemia potrafi poczynić wyraźne spustoszenia w organizmie.
Co do CT głowy, to się z Tobą nie zgodzę. Jeśli Twoja mama jest w dostatecznie dobrym stanie ogólnym by otrzymać chemię, to z pewnością badanie też może mieć przeprowadzone. Jeśli w badaniu obrazowym (CT, MRI) zostaną wykryte zmiany meta, to należy rozważyć możliwość radioterapii lub choćby leczenia sterydami.
Pozdrawiam serdecznie!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group