1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5341

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-03, 11:09   Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
marzena2016,
Ważną informacją jest zapis o braku powiększonych węzłów chłonnych ( poza tymi otaczającymi żołądek). Pozwala to przypuszczać, że faktycznie zajęte nowotworowo były jedynie 4 z 25 usuniętych regionalnych węzłów a pozaregionalne są czyste.
Nie zmienia to faktu, że powinno zostać wdrożone leczenie uzupełniające.

[ Dodano: 2016-02-03, 11:09 ]
Nie było żadnego tk ( albo choćby rtg klatki piersiowej)?
  Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5341

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-02, 21:51   Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
W wycinkach z żołądka stwierdzono obecność gruczolakoraka cewkowego wrzodziejącego o stopniu złośliwości G3. Stopień zaawansowania samego guza ( wielkość) oceniono na T4b:
http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf tabela 5 str.127
Naciek nowotworowy obecny jest w wycinku ze ściany jelita. Linia dalsza i bliższa odcięcia jelita jest wolna od nacieku raka.
Przerzuty nowotworowe są obecne w 1 z 15 węzłów chłonnych krzywizny mniejszej żołądka i w 3 z 10 krzywizny większej.
Śledziona jest biernie przekrwiona ( stan nienowotworowy), sieć ( część otrzewnej) zawiera swoją niezmienioną tkankę, okolice obydwu zespoleń są wolne od nacieku raka, węzły chłonne tętnicy żoł.-siec. odczynowe ( czyli nienowotworowe).
Ogólnie oznacza to zaawansowanie T4bN2 - cecha M jest nieokreślona, brakuje przedoperacyjnego badania obrazowego jamy brzusznej oraz klatki piersiowej (tk).
  Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 5341

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-01-26, 13:37   Temat: Czy ktos mi pomoze odczytac diagnoze
marzena2016,
To była bardzo rozległa operacja z powodu zaawansowanego raka żołądka z licznymi przerzutami do węzłów chłonnych oraz naciekiem na jelito grube. Na razie podano tylko pooperacyjne zaawansowanie w skali TNM ( T- wielkość guza, N- ilość zajętych nowotworowo węzłów, M- obecność przerzutów odległych).
Dokładne zaawansowanie choroby zostanie ustalone po badaniu histopatologicznym usuniętych zmian.
Na pewno jest to wysokie zaawansowanie, wymagające leczenia uzupełniającego w postaci chemioterapii i, być może, radioterapii.
Badanie histpat da odpowiedź również na pytanie jaki to dokładnie rodzaj raka ( to ważne dla ustalenia dalszego leczenia).
Zamieść, proszę, opisy badań sprzed operacji, łatwiej będzie napisać coś więcej.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group