1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-17, 12:42   Temat: Wstretny skorupiak
Katarzynka36 napisał/a:
-adenocarcinoma - to jest gruczolakorak
a potem, że:
-carcinoma planoepitheliale - to rak płaskonablonkowy

Na pierwszy rzut dla niefachowca takiego jak ja, to dwa różne nowotwory.
Ale myślę, że chodziło o podtyp Gruczolakoraka i potem jeszcze jego rodzaj: Rak gruczołowo-płaskonabłonkowy i stąd głowna nazwa adenocarcinoma, a potem planoepitheliale.


czy katarzynka36 ma racje i jest to Rak gruczołowo-płaskonabłonkowy ?
dysponuje tylko takimi wynikami jakie zamieściłem wyżej, jeszcze jest opis zabiegu operacyjnego który zamieszam niżej:

prosze bardzo o pomoc w stwierdzeniu na podstawie wyżej załoczonych badań jaki to jest w koncu rak jak jego cała nazwa brzmi. Napewno jest to G3 ale nazwa sam gluczolrakorak czy jakiś mieszany ?
Bo bardzo chciałbym pocszukać w internecie dodtakowych informacji o stwierdzonym raku, a nie wiem jaką nazwe wpisywać.
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-10, 20:00   Temat: Wstretny skorupiak
billyb napisał/a:
wypadku jest wysoka złośliwość (G3) i spore rozmiary guza


billyb dziękuje za tak wyczerpującego posta. Faktycznie dużo pytań które chciałem zadać już on rozwiązał.

Powiedzcie mi czy pacjent z takimi wynikami i po takiej operacji (u którego pierwsze zmiany w rtg wykryto 3 lata temu (nie wyrazał zgody na diagnostyke) podjoł by się diagnostyce i leczeniu własnie te 3 lata temu to jak by mogła wtedy sprawa wyglądać.
Czy już wtedy był to guz o złośliwości G3 czy był to o niższym stopniu tylko przed te 3 lata się rozwinoł na G3.


Katarzynka36 napisał/a:
-adenocarcinoma - to jest gruczolakorak
a potem, że:
-carcinoma planoepitheliale - to rak płaskonablonkowy

Na pierwszy rzut dla niefachowca takiego jak ja, to dwa różne nowotwory.
Ale myślę, że chodziło o podtyp Gruczolakoraka i potem jeszcze jego rodzaj: Rak gruczołowo-płaskonabłonkowy i stąd głowna nazwa adenocarcinoma, a potem planoepitheliale.


czy katarzynka36 ma racje i jest to Rak gruczołowo-płaskonabłonkowy ?
dysponuje tylko takimi wynikami jakie zamieściłem wyżej, jeszcze jest opis zabiegu operacyjnego który zamieszam niżej:

Opis zabiegu: Pneumonectomia dex.
Cięcie boczne prawe ponad VI żebrem. Jama opłucnowa wolna. Stwierdzono guz w płacie środkowym dochodzącym
do wnęki, naciekający przez szczelinę miedzypłatową płat górny i dolny. Zdecydowano o wykonaniu pneumonectomii.
Wypreparowano, podwiązano, podkłuto i przecięto tetnicę płucną oraz żyłę płucną górną i dolną. Odcięto oskrzele głowne.
Kikut zeszyto pojedynczymi szwami Prolene 2-0 pokryty v. azygos oraz pęczkiem osierdziowo przeponowym.
Usunięto pojedyncze węzły chłone gr. 4 i 7. Hemostaza. Dren. Szwy. Opatrunek.
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-10, 12:06   Temat: Wstretny skorupiak
awilem wiem że ciezkie pytania zadaje ale naprawde tyle w głowie się pytań rodzi że człowiek nie potrafi myśli zebrać do kupy. Każda odpowiedz rodzi nowe pytanie.
A na chwilę obecną na całe szczęscie nie ma przerzutów. Ale podsumowując wasze wszystkie odpowiedzi wnioskuje że pomimo tej operacji to nie jest za kolorowo. :(

Katarzynka36 napisał/a:
Nie do końca rozumiem sformułowania, pewnie się mylę, ale badania ujawnia 2 rodzaje raka?
jest gruczolakorak i płaskonabłonkowy? Przecież to dwa różne rodzaje?


Czy ktoś mógłby się odnieść do wypowiedzi katarzynka36 jest to tak jak pisze wyżej czy występuje tylko gruczolakorak ?
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-10, 11:35   Temat: Wstretny skorupiak
billyb napisał/a:

pacjent ma jakieś 10-15% szans na przeżycie następnych pięciu lat.


z tego wynika że szanse na całkowite wyleczenie są 0, ale przecież to chole**** zostało z całym płucem wyciete dlaczego tylko 15% szans i tylko 5 lat życia ?
czy opis sugeruje że są już przerzuty czy to nie unuknione że będą ?


Katarzynka36 jak to 2 rodzaje ?
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-10, 00:29   Temat: Wstretny skorupiak
absenteeism dziekuje Ci bardzo za tłumaczenie.


A jak teraz się rokowania prezentują ? po wycięciu płuca razem z tym choler****

Jak te wyniki opisu wycietego płuca obrazują teraz na przyszłość ?

To G3 wystepujące w opisie nie wygląda za dobrze ?
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-09, 23:27   Temat: Wstretny skorupiak
Dziękuje wam wszystkim za pomocne informacje.

Mam wynik wycietego płuca tylko niestety całość jest po łacinie ? Richelieu mam nadzieje że pomożesz bardzo prosze Ciebie o pomoc w tłumaczeniu a może ktoś inny pomoże ?

oto wynik
Badanie Hispatologiczne
Dane Kliniczne: Adenocarcinoma pulm dex
Do badania nadesłano: operacyjny płuco prawe

Carcinoma planoepitheliale male differentiatum G-3 necroticans bronchiogenes plumonis dextri.
Diametri carcinomatis 5 x 5 x 6 cm. Infiltratio carcinomatos perineurii. Emboliae carcinomatosae
vasorum lymphaticorum. Metastases carcinomatosae lymphonodorum peribronchialum.
Linea resectionis chirurgicis et pleura pulmonalis sine infiltratione carcinomatis. Bronchopneumonia purulenta
protracta dextra. Exploratio histologica V lymphonodorum Nr 4 et I lymphonodi Nr 7. Matastases
carcinomatosae absunt. Lymphonodulitis reactiva et anthracosis.

Ale z tego co widze pojawia się G3 ! mam nadzieje że nie jest tak strasznie jak mi się wydaje.
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-09, 12:17   Temat: Wstretny skorupiak
ludmila tak miałaś racje z kwalfikacją bo już jest po operacji.Tylko zastanawia mnie cały czas to czy że zabieg został wykonany jak to rokuje na przyszłość?.Czy usuniecie całego płuca wiąze się z całkowitym wyleczeniem? czy tylko przedłużeniem o kilka lat życia ?
A bardzo chciałem poznać opinie innych osób na podstawie wyżej przedstawionych wyników.

Billyb z tego co wiem to zostało wyciete całe płuco ale niestety więcej informacji nmarazie nie posiadam może dzisiaj wieczorem albo jutro powinny być kolejne wyniki pooperacyjne.

billyb napisał/a:
Inny. Pochodzi z innej tkanki.
Wysoki stopień złośliwości określa stopień jego zwyrodnienia. Im wyższy, tym bardziej niebezpieczny.

to z jakiej tkanki pochodzi ? i po czym można określić jaki jest to rodzaj zwyrodnienia ?

i czy ten gruczolakorak może mieć podłoże genetyczne ?
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-09, 11:34   Temat: Wstretny skorupiak
Dziękuje ponowie Richelieu za udzielanie się jako jedyny w tym wątku ale odpowiedzi rodzą dalsze pytania niestety.

gruczolakorak niskozróżnicowany jest to nowotwór nabłonkowy ? czy jakiś inny ?
a co to oznacza że jest z wyskokim stopniu złośliwości ? to jest już ten jeden z najgorszych ?

i czy zabieg operacyjny może całkowicie wyleczyć (czy jest szansa na to ?) czy przy takim typie nowotworu jest to już tylko przedłuzanie życia ?

i jakie badanie może odpowiedzieć na to czy jest już rozsiew ?
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-08, 19:58   Temat: Wstretny skorupiak
Richelieu bardzo dziekuje Ci za tłumaczenie łaciny.
Patrząc na tk jest to Guz płata środkowego płuca prawego z niedodmą
Badanie histopologiczne pokazuje że jest to Gruczolakorak niskozróżnicowany (tj. o wysokim stopniu złośliwości) z cechami martwicy?, naciekający oskrzele?.

Jak bardzo poważny jest ten gruczolak ? w hierarchi rakowej na jakim jest stopniu ? i jaka jest szansa na wyleczenie ? i czy ten gruczolak mógł powstać na skutek palenia pamierosów ?

[ Dodano: 2010-12-08, 22:52 ]
Ponownie bardzo prosze o pomoc w odpowiedzeniu na wyzej zadane pytania.
  Temat: Wstretny skorupiak
szakruk

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 12295

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-12-08, 16:45   Temat: Wstretny skorupiak
Witam wszystkich i i tak jak w opisie tematu bardzo prosze o pomoc w interpretacji wyników niżej przedstawionych. A szczególnie tej łaciny.

Płuca osłuchowo: obustronnie szmer pęcherzykowaty, odgłos opukowy jawny.
Radiologicznie: w dolnym i środkowym polu płuca prawego owalny cień 12x6cm
odchodzącym od dolnego bieguna wneki prawej dochodzacy do obwodu
płuca prawego,spłycony prawy kat przeponowo-żebrowy


Wynik tomografi komputerowej

W tylnej przyśrodkowej części segmentu 3 płuca prawego oraz w płacie srodkowym głównie obwodowo od strony segmentu 4 widoczna niejednorodna miekotkankowa zmiana śr. ok. 5 cm (w płaszczyznie skanu) z zaznaczoną centralnie nieregularną jamą powietrza śr. ok. 2.5 cm(strefa rozpadu). Zmianie tej towarzyszy na obwodzie obszar niedodmy płata środkowego.
Opłucna w rejonie zmiany na odcinku ok.8 cm pogrubiała(nacieczona?). Od strony przysrodkowej guz przylega do przednio-bocznej cześci wneki płuca tuz ponizej odejscia oskrzela do płata srodkowego i schodzi do wyskokosci podziału oskrzela dolnołatowego
na oskrzela segmentów podstawowych. Od tyłu od strony S6 granice guza stanowi prawdopodobnie szczelina miedzypłatowa.
W płatach górnych widoczne drobnie pecherzyki rozedmowe - emphysema centrilobularis. Inych zmian ogniskowych w miąższu płucnym nie stwierdza się. Obraz narządów sródpiersia i wymiary dużych naczyń w granicach normy. Cech patologicznego powiekszenia wezłów chłonnych nie stwierdza się.
WNIOSKI: TU LOBI MEDIALE PLUM.DEX CUM ATELECTASIS. co to oznacza ?


Badanie Hispatologiczne
Dane Kliniczne: Tu plum.dex.Ca susp.
Do badania nadesłano wycinek płuco prawe-płat srodkowy
Adenocarcinoma male differentiatum necroticans infiltrans bronchi. co to oznacza?


Badanie hispatologiczne:
wycinek: płuco prawe BAG płuca prawego
Materia histologica inadequativa (fragmenta musculorum striatum et telae fibrosae)
co to oznacza?

Badanie Hispatologiczne
Dane kliniczne: Tu plum dex,
Wycinek, okolica: oskrzele
Wynik badania: Bronchitis chronica ?

Brochonofiberoskopia
Krtań, tchawica, ostroga gł.b.z.0.gł.prawe b.z. Ujscie płata środkowego wałowate, zamkniete, nacieczone, przy dotyku krwawiące,
Pobrano wycinek.Pozostałe drzewo oskrzelowe b.z.
Wnioski: Tu plum dex.Ca susp.. Po wycinku H-P kwalfikacja do pulmonektomii ?

Jak sprawa wyglada po tych wynikach przedstawionych wyżej ? co oznaczają te łacińskie zwroty ? a tak wogóle jaki to rodzaj raka ?
Jeszcze raz Bardzo prosze o pomoc.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group